Udírny 

Udírny

Konec pokusů o uzení v grilu! Jestli chcete opravdu udit, potřebujte udírnu.

Pořádnou udírnu !

V nabídce máme vyzkoušené elektrické kanadské udírny Bradley a v České republice pro svůj levný provoz oblíbené udírny Borniak.
Zkrátka nepřijdou ani ti kdo jsou zvyklí udit po staru na kusovém dřevu - dřevěné udírny Master Smoker to dovedou

Nejste si jisti, kterou vybrat ? Přijďte si ji k nám vyzkoušet. Všechny modely udíren máme vystavené u nás na prodejně a běžně v nich topíme. Pozor, za maso nebo klobásy které si u nás do udírny pověsíte neručíme ... :)

Zobrazit celý text

Konec pokusů o uzení v grilu! Jestli chcete opravdu udit, potřebujte udírnu.

Pořádnou udírnu !

V nabídce máme vyzkoušené elektrické kanadské udírny Bradley a v České republice pro svůj levný provoz oblíbené udírny Borniak.
Zkrátka nepřijdou ani ti kdo jsou zvyklí udit po staru na kusovém dřevu - dřevěné udírny Master Smoker to dovedou

Nejste si jisti, kterou vybrat ? Přijďte si ji k nám vyzkoušet. Všechny modely udíren máme vystavené u nás na prodejně a běžně v nich topíme. Pozor, za maso nebo klobásy které si u nás do udírny pověsíte neručíme ... :)

Zobrazuji 1 – 41 z 41 produktů
na stránku

Uzení v domácích udírnách

Máte rádi uzené maso, ryby, uzené sýry nebo třeba i zauzenou zeleninu a už vás omrzely vakuované fujtajbly pochybného původu, které jsou plné éček a dalších lahodných písmenek? Pak přišel ten pravý čas pro pořízení domácí elektrické udírny, díky které dáte kupovaným uzeninám definitivně vale. S domácí udírnou se navíc můžete pustit nejen do uzení masa, ale zvládnete vyudit i sladkovodní a mořské ryby, různé druhy sýrů (nezapomeňte pod ně dát alobal, jinak se vám rozlezou po celé udírně) a nevěřili byste, jak skvěle se v ní udí čerstvá zelenina. Nejdřív si ale povíme pár základních informací o uzení masa v domácích udírnách a o domácích udírnách obecně.

Jak vybrat domácí udírnu?

Stejně jako při výběru zahradního grilu by se i v případě vybírání domácí udírny mělo zohlednit to, jak často a pro kolik lidí plánujete udit a jak moc si zakládáte na využívání moderních technologií. Pokud chcete naštvat všechny řezníky v okolí, budete potřebovat velkou udírnu, ideálně s možností navýšení kapacity. Pokud si chcete zaudit jenom tak jednou za uherák, vystačíte si s některou z menších udíren. Kromě velikosti nepochybně budete řešit dilema, jestli je lepší používat udírnu s klasickým manuálním ovládáním nebo vyzkoušet vychytanou udírnu s digitálním ovládáním, či dokonce udírnu, kterou lze ovládat chytrým telefonem.  

Domácí dřevěná udírna

Samozřejmě, nikdo vám nebrání postavit si na zahradě klasickou dřevěnou udírnu, jakou mívali naši dědové. Ale ruku na srdce, troufáte si na to? Stavba dřevěné udírny není až tak jednoduchá věc, jak by se mohlo na první pohled zdá a vyžaduje určitý stupeň manuální zručnosti a truhlářské zkušenosti. Budete potřebovat zděný základ, topeniště s dlouhým kouřovodem, samotnou dřevěnou udírnu, rošty, teploměry atd. Další věcí je, naučit se s domácí udírnou zacházet. Udržet v udírně stabilní teplotu, navíc při přikládání kusovým dřevem, není snadné. Dřevo na uzení může mít různou vlhkost, velikost polen a udržení nízké teploty, potřebné pro uzení masa, není opravdu jednoduchá záležitost. Chce to cvik a ideálně léta praxe. Není vůbec těžké to zkusit - domácí dřevěné udírny máme v nabídce v několika verzích.
Přitom uzení masa v domácích udírnách nemohlo být nikdy jednodušší, a to s domácími elektrickými udírnami. Elektrické udírny, ať už manuální či digitální se snadno ovládají a velmi rychle se s nimi naučí zacházet i úplný začátečník.  

Jaký je rozdíl mezi digitální a manuální udírnou?

Základní rozdíl mezi manuální a digitální udírnou je ve způsobu ovládání. Zatímco digitální udírny jsou vybaveny jednoduchým, přehledným displejem, tak manuální udírny se ovládají pomocí termostatu s regulačním knoflíkem.   Manuální udírnu prostě nastavíte na požadovanou teplotu pomocí regulačního knoflíku, zapnete generátor a udírnu a pak už se o nic nemusíte starat. U digitální udírny si všechna navolíte na přehledném displeji, případně všechny nezbytné atributy (provozní teplota, délka uzení apod.) můžete nastavit pomocí aplikace na chytrém telefonu. Pokud si chcete pohrát s precizním nastavením teploty, je pro vás jako dělaná udírna s digitálním ovládáním. Pokud máte nekomplikované ovládání bez zbytečných serepetiček, určitě se vám bude zamlouvat elektrická udírna s manuálním ovládáním.

Udírna na ryby

Mořské a sladkovodní ryby patří stejně jako třeba vepřové těší mezi "domácími" uzenáři nejoblíbenější pochutiny. Udí se makrely, tolstolobici, lososi, ale i klasičtí třebonští kapři. Postup při uzení ryb je trochu odlišný než u vepřového, hovězího a dalších druhů mas na uzení. Základní rozdíl je v nakládání. U uzení ryb je totiž výhodou krátká doba nakládání, která se nepočítá ve dnech, ale pouze v hodinách. Obvyklá doba marinování před uzením se pohybuje v rozmezí od 12 do 24 hodin. Naložené ryby pak zavěsíme do udírny na háčky a udíme je teplým kouřem při teplotě kolem 60 °C. Samotná udírna na ryby může být menší než udírna na uzení vepřového, a protože se ryby věší na háčky, nebudeme potřebovat žádné udící rošty. K uzení ryb se skvěle hodí olšové dřevo případně dřevo z ovocných stromů, jako je třešeň, jabloň nebo švestka. Protože rybí maso je výrazně jemnější než vepřové, hovězí nebo zvěřina, doba uzení je u ryb podstatně kratší. Průměrná doba uzení se může pohybovat kolem 2 až 3 hodin.

Přenosná mobilní udírna

Není to sice udírna, kterou byste si sbalili do batůžku na rodinný výlet, nebo na ryby, ale do kempu nebo na chalupu se hodí náramně. Pak může posloužit k vyuzení čerstvě vylovených pstruhů, nebo k douzení špekáčků od místního mistra řezníka apod. Rozhodující kritérium pro přenosnou udírnu je co nejnižší hmotnost, malé rozměry a „nerozbitnost“. Při balení udírny do auta můžeme udící brikety a další příslušenství uložit do útrob udírny včetně generátoru studeného kouře. Kovová bedna ve tvaru kvádru se vejde do kufru každého osobního auta běžné velikosti včetně rybářských prutů, stanu a nezbytné rybářské stoličky.

Plechová udírna

Všechny domácí elektrické udírny, které máme v aktuální nabídce, jsou vyrobeny z pozinkovaného, smaltovaného či nerezového plechu. Díky tomu jsou udírny velmi bytelné, jen tak se neopotřebují a v neposlední řadě se také velmi snadno čistí, narozdíl od klasických dřevěných udíren. Další důvod je bezpečnost - plechová udírna vám narozdíl od dřevěné ani při největší snaze neshoří. Nemusíte se bát procesu dehtování na stěnách udírny, protože naše plechové udírny mají tepelně izolovaný plášť, který tento přirozený doprovodný proces uzení potlačuje. V plechových udírnách je jako izolant použita polyurethanová pěna, díky které je udírna použitelná i zimě nebo obecně za chladného počasí, a to bez nutnosti navyšovat výkon nebo nějak jinak nahrazovat tepelnou ztrátu.

Generátor kouře

Co je to generátor kouře a jak vlastně funguje? Generátor kouře je základní jednotkou každé udírny a dal by se nazvat také jako vyvíječ kouře. Právě v generátoru totiž vzniká aromatický kouř z briket či štěpky, který slouží k uzení masa. Princip spočívá v tom, že v každém generátoru je topné tělísko, které rozpaluje brikety či štěpku a pomocí jednoduchého dávkovače posouvá doutnající brikety/štěpku do udírny. Vzhledem k tomu, že generátor má vlastní topné tělísko, může fungovat i při vypnuté udírně. Generátor není s udírnou pevně spojen a pouze se na ní nasazuje, což výrazně usnadňuje jeho údržbu. Generátor dýmu z udírny jednoduše sundáte a očistíte hadrem a obyčejným saponátem.  

Uzení studeným kouřem

Uzení studeným kouřem je způsob úpravy masa založený na pomalém, několikahodinovém (i několikadenním) uzení masa za velmi nízké teploty. Doba uzení záleží na typu konkrétní udírny a na minimální výši teploty, jakou je schopna vyvinout. U starých dřevěných udíren byl nutný neustálý dohled, aby se dřevo příliš nerozhořelo nebo naopak nezhaslo. Nezřídka kdy uzení masa zabralo i několik dní, až celý týden. V dnešní uspěchané době nepřipadá pro většinu lidí tento způsob uzení v úvahu, právě díky časové náročnosti. Ale s našimi elektrickými udírnami, to půjde, i kdybyste měli jen pár volných hodin týdně. Moderní udírnu stačí roztopit, nastavit si potřebné atributy uzení a nechat bez dozoru kouřit klidně celou noc. Ráno se jen doplní brikety, zkontroluje se maso a můžete jít vesele do práce. Zkrátka s elektrickou udírnou, není pro časově vytíženého člověka uzení studeným kouřem likvidační a dá se praktikovat i v průběhu pracovního týdne, nejen o víkendu.

Uzení teplým a horkým kouřem

Kromě metody uzení studeným existuje také metoda uzení teplým a horkým kouřem. Při uzení teplým kouřem se provozní teplota uvnitř udírny pohybuje přibližně od 50 do 60 °C. a zpravidla se touto metodou připravuje slanina, ale i další jídla. Díky vyšší provozní teplotě trvá uzení teplým kouřem kratší dobu, než uzení studeným kouřem. Například zmiňovaná slanina se metodou uzení teplým kouřem vyudí zhruba tak za 3 až 5 hodin.

Při uzení horkým kouřem by se provozní teplota měla pohybovat od 80 až do 100 °C, ovšem s tím, že se oheň v žádném případě nesmí dotýkat připravovaných pokrmů, jinak by se maso mohlo spálit (po řádném zauzení horkým kouřem bývá maso téměř propečené). Ještě před samotným uzením je důležité zavčasu vyndat maso z ledničky a před zavěšením na háček či uložení na rošt jej nechat klesnout na pokojovou teplotu. Maso se pak do udírny musí rozvěsit tak, aby jednotlivé kousky navzájem nedotýkaly, nebo aby se nedotýkaly stěn udírny.

Uskladnění a ochrana udírny

Domácí elektrické udírny jsou velmi bytelné a leccos vydrží, přesto se ale vyplatí věnovat jim trochu pozornosti. K domácím udírnám se například prodávají šikovné ochranné obaly vyrobené z pevné a odolné PVC tkaniny, které udírnu ochrání před negativními klimatickými vlivy, plísněmi, hnilobou, ale také před prachem a jinými nečistotami. Co se týče uskladnění domácí udírny, není nezbytně nutné, aby byla uskladněna v uzavřené místnosti. Zvláště po zakrytí ochranným obalem není problém nechat udírnu uloženou například pod pergolou, nebo v nějakém zastřešeném výklenku.

Údržba domácí udírny

Základním předpokladem pro výrobu chutných domácích uzenin je mít spolehlivou a hlavně dokonale čistou udírnu. Přes to nejede vlak, na klobásách a buřtech ze špinavé udírny si nikdo nepochutná. To ale není důvod věšet hlavu. Údržba domácích elektrických udíren není tak namáhavá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bohatě postačí, když udírnu vycídíte po každém uzení a je celkem jedno, jestli se do čištění udírny pustíte bezprostředně po skončení uzení, nebo až druhý den. K čištění udírny můžete používat různé pomůcky a přípravky, nicméně nejlepších výsledků dosáhnete s obyčejnou krystalickou sodou, teplou vodou a nějakým jemnějším hadříkem či mycí houbičkou. Uvidíte, že i pořádně začouzená udírna plná skvrn od mastnoty půjde pomocí sody a teplé vody snadno vypucovat, že bude jako nová.

Čištění domácí udírny v myčce na nádobí

Přestože je čištění udírny poměrně snadná záležitost, můžete si ještě víc ulevit. A to pomocí obyčejné myčky na nádobí. Pravda, celou udírnu do myčky na nádobí samozřejmě nenacpete. Ale některé její části, jako třeba nerezové udící rošty, odkapávací plechy, háky na zavěšení masa a další drobné doplňky z udírny můžete dát bez obav umýt do klasické myčky na nádobí.

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit